google-site-verification=TBEzXN7-BgIExu2irj9j85hXLJu5QRvWB6oFyUbake8

Zwracam się z propozycją współpracy przy tworzeniu pierwszej rodzimej rasy mięsnej bydła w Polsce opartej na bazie rasy polskiej czerwonej , która spełnia kryteria obowiązujące w programie zasobów genetycznych.

Podczas obrad Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 22.03.2017r. na temat przyszłości hodowli i chowu bydła mięsnego w Polsce  wygłoszone zostało stanowisko związku w sprawie przystąpienia do tworzenia pierwszej rasy mięsnej.

Naszą misją  jest działanie na rzecz rozwoju hodowli polskiego bydła czerwonego w kierunku użyteczności mięsnej. Zapraszam Państwa do czynnego udziału w tym przedsięwzięciu.

Jeśli zechcieliby Państwo wesprzeć nas swoją wiedzą, doświadczeniem lub przekazać swój potencjał intelektualny, badawczy bądź organizacyjny mamy szansę wspólnie stworzyć pierwszą polską rodzimą rasę mięsną.

Od wielu lat członkowie naszego związku przekonywali decydentów do wprowadzenia alternatywnej w stosunku do użytkowości mlecznej  oceny użytkowości w kierunku mięsnym. Cel został osiągnięty. Wraz z początkiem br. w polskim krajobrazie możemy podziwiać cielęta legalnie ssące mleko bezpośrednio od swoich matek na łąkach i pastwiskach a hodowcy w końcu przestali bać się kar związanych z tym typem chowu.

Jako związek stoimy na stanowisku, iż dopłaty do krów nie są celem samym w sobie, są jedynie rekompensatą za mniejszą wydajność oraz mogą służyć do wypromowania mięsa przyszłej rasy oraz zbudowania jej pozycji na rynku mięsa wołowego.

Jednocześnie zapraszam Państwa na II Ogólnopolską Wystawę hodowlaną, która odbędzie się w dniach 21-22 października 2017r. w Rumianie -„Lauks Rumian” podczas której odbędzie się debata nad programem hodowlanym oraz będzie okazja aby poznać kierunek działań związku oraz wzajemnie wymienić poglądy.
Z poważaniem
​Prezes Zarządu

Oryginał

Print Friendly, PDF & Email