google-site-verification=TBEzXN7-BgIExu2irj9j85hXLJu5QRvWB6oFyUbake8

27 września 2019 roku w siedzibie Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Zachowawczej Rasy Polska Czerwona w typie mięsnym w Rumianie odbyła się IV Ogólnopolska Wystawa Polskiego Bydła Czerwonego. Po wstępnej selekcji z puli 88 szt. została wybrana stawka 4 krów z cielętami. Tytuł Super Czempiona uzyskała krowa Dama 2 z hodowli Skowronki Sp. z o.o. , tytuł Czempiona uzyskała krowa Mango 1 z hodowli Piotra Rydla a tytuł Wice Czempiona uzyskała krowa Meśka z hodowli Lewałd Sp. z o.o.
Na szczególną uwagę zasługuje krowa Jagoda z cielakiem o wadze urodzeniowej równej 50 kg z tempem średniej dobowej przyrostu masy ciała w granicach 1,3 kg dziennie.
Populacja krowy Polskiej Czerwonej pod oceną mięsną w Polsce wzrosła od pierwszej edycji wystawy z ilości około 50 szt. do ponad 800 szt. obecnie.

Po ocenie krów odbyło się podsumowanie konkursu oraz wręczanie nagród a następnie spotkanie hodowców i debata nad programem hodowlanym. Prezes Piotr Rydel przedstawił efekty pracy związku na forum Porozumienia Rolniczego oraz postępy prac dotyczące uboju na pastwisku jak również przedstawił efekty wyjazdu studyjnego do południowych Niemiec.
Podczas całej wystawy odbywała się degustacja potraw z wołowiny polskiej czerwonej oraz mięs z innych zwierząt ras rodzimych a także lokalne napitki.

Dziękujemy za liczny udział przybyłym gościom i miłośnikom rasy. Zapraszamy na kolejną wydarzenie, która odbędzie się już za niecały rok. Pozostajemy w nadziei, iż przeprowadzone rozmowy i dyskusje doprowadzą do pełnego usankcjonowania kwestii ogłuszania i uboju na pastwisku.
Do zobaczenia.
Piotr Rydel

Wystawa została sfinansowana w całości ze środków własnych.

 

Print Friendly, PDF & Email