google-site-verification=TBEzXN7-BgIExu2irj9j85hXLJu5QRvWB6oFyUbake8

Transfer wiedzy i umiejętności był głównym celem konferencji “Ubój na pastwisku – rzeźnie rolnicze”. Kolejnym krokiem jaki planujemy będzie przystąpienie do realizacji uboju na pastwisku w praktyce, nie tylko bydła lecz także innych zwierząt hodowanych w gospodarstwach.
Frekwencja podczas spotkania miło nas zaskoczyła. Praktycznie do ostatniej chwili zwiększyliśmy pulę dostępnych miejsc. Wiele osób dopytywało o możliwość wzięcia udziału on-line w wydarzeniu jednak przyjęliśmy formułę osobistego spotkania uczestników, która okazała się słuszna tym bardziej, iż temat jest trudny.
Podczas konferencji spotkało się wiele stron zainteresowanych autentycznym dobrostanem zwierząt od pierwszego do ostatniego dnia ich życia. Na sali obecni byli przedstawiciele Inspekcji Weterynaryjnej, Ministerstwa Rolnictwa, Instytutu Zootechniki PIB, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, ODR Olsztyn, KOWR a także pracownicy Parków Krajobrazowych, Lokalnych Grup Działania, właściciele rzeźni oraz aktywiści od dobrostanu zwierząt. Przede wszystkim cieszy nas jednak liczna obecność hodowców z całej Polski zainteresowanych tym sposobem uboju.
Referaty wprowadzające pozwoliły uczestnikom konferencji na zapoznanie się z tematyką związaną z hodowlą, ubojem, jakością surowca, ekonomiką produkcji, sprzedażą bezpośrednią i innymi zagadnieniami pozostającymi w pryzmacie spotkania.
Nasi szwajcarscy goście przedstawili praktyczne informacje z zakresu prawa i praktyki ubojowej obowiązującej nie tylko w Szwajcarii lecz także na terenie Unii Europejskiej. W linku https://youtu.be/CMDLhTpG0xc znajdą Państwo główną prelekcję Pana Erica Meili. Pozostałe prelekcje będą niebawem dostępne na naszym kanale YouTube.
Jak zawsze najciekawsze rozmowy odbywały się w kuluarach. W naszym przekonaniu uwidoczniły potrzebę wprowadzenia zmian w prawodawstwie oraz mentalności ludzi związanych z hodowlą i ubojem w Polsce.
Na zakończenie spotkania Prezes Piotr Rydel poinformował uczestników, iż w wyniku uchwały podjętej przez członków związku zmianie uległa nazwa związku na: Związek Hodowców Polskiego Bydła Czerwonego.
Konferencja została w całości sfinansowana ze środków własnych.
Zapraszam na nasz kanał YouTube

 

 

Print Friendly, PDF & Email