google-site-verification=TBEzXN7-BgIExu2irj9j85hXLJu5QRvWB6oFyUbake8

Warszawa, 2016.06.24

MINISTERSTWO ROLNICTWA
I ROZWOJU WSI
Podsekretarz Stanu
Ewa Lech

ŻW hzg/es 08626-4/2016(2382)

Pan Piotr Rydel
Prezes
Polskiego Związku Hodowców
i Producentów Bydła Zachowawczej Rasy
Polska Czerwona w Typie Mięsnym
Rumian 55
13-220 Rybno

Szanowny Panie Prezesie

Uprzejmie informuję Pana, że po otrzymaniu Pana pisma z dnia 17 maja 2016 r. w sprawie wprowadzenia oceny wartości użytkowej w zakresie cech produkcji wołowiny bydła rasy polskiej czerwonej objętej ochroną zasobów genetycznych wystąpiłam o stanowisko w tej sprawie do Instytutu Zootechniki-PIB w Krakowie, który jest podmiotem upoważnionym do realizacji lub koordynacji działań w zakresie ochrony zasobów genetycznych poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich, oraz do Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, która prowadzi księgę hodowlaną dla bydła rasy polskiej czerwonej i jest upoważniona do prowadzenia oceny wartości użytkowej bydła typu użytkowego mlecznego i mięsno-mlecznego.
Z uzyskanych odpowiedzi jednoznacznie wynika, że zarówno Instytut Zootechniki-PIB (IZ-PIB), jak i Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) dostrzegają wolę niektórych hodowców bydła rasy polskiej czerwonej co do zmiany kierunku użytkowania posiadanych zwierząt z mlecznego na mięsny, z równoczesnym zachowaniem uprawnień wynikających z objęcia tych zwierząt programem ochrony zasobów genetycznych podejmują starania w celu rozwiązania tego problemu.
W tym celu IZ-PIB wprowadził odpowiednie zmiany do Programu ochrony zasobów genetycznych bydła rasy polskiej czerwonej uwzględniające możliwość prowadzenia oceny wartości użytkowej tej rasy zarówno w zakresie cech produkcji mleka, jak i cech produkcji mięsa. Również PFHBiPM rozważała możliwość podziału populacji krów wpisanych do księgi hodowlanej    prowadzonej dla rasy polskiej czerwonej ze względu na kierunek ich użytkowania. Dyskusje na ten temat toczyły się zarówno na forum Rady Hodowlanej PFHBiPM, jak i Zarządu PFHBiPM. Zwracano w nich przede wszystkim uwagę na konsekwencje wynikające z podziału tak mało licznej populacji zwierząt wpisanych do księgi hodowlanej tej rasy dla realizacji krajowego programu hodowlanego dla rasy polskiej czerwonej oraz realizacji programów oceny i selekcji buhajów rasy polskiej czerwonej przeznaczonych do unasienniania zarówno części populacji krów objętych programem ochrony zasobów genetycznych, jak i krów z populacji podlegającej doskonaleniu. W przypadku tak małej populacji, liczącej zaledwie 2875 krów, 1686 jałówek i 20 buhajów rasy polskiej czerwonej wpisanych na dzień 31 grudnia 2015 r. do księgi hodowlanej zagrożenie możliwości dalszej realizacji zarówno krajowego programu hodowlanego jak i programów oceny i selekcji buhajów wydaje się być uzasadnione.
W dyskusjach tych zwracano również uwagę na fakt, że większość hodowców bydła rasy polskiej czerwonej, którzy opowiadają się za zmianą kierunku użytkowania bydła tej rasy posiada stada ulokowane w północnej części Polski, której warunki agrarne sprzyjają utrzymywaniu stad o większej liczebności. Z kolei zdecydowana większość hodowców utrzymujących stada w tradycyjnym rejonie występowania bydła tej rasy, a więc w południowej części Polski, opowiada się nadal za tradycyjnym, mlecznym kierunkiem użytkowania.
W swoim piśmie PFHBiPM podkreśla, że jako organizacja reprezentująca związki hodowców różnych ras odpowiada przede wszystkim za realizację krajowych programów hodowlanych dla poszczególnych ras bydła mlecznego. Dlatego wszelkie decyzje o znaczeniu strategicznym dla tej organizacji, a do takich należy również decyzja o podziale populacji bydła rasy polskiej czerwonej i wprowadzeniu nowego, mięsnego kierunku użytkowania tej rasy, muszą być gruntownie przedyskutowane i przyjęte przez władze PFHBiPM. Jednocześnie PFHBiPM w swoim piśmie poinformowała, że opracowała już zakres i metodykę prowadzenia oceny wartości użytkowej bydła rasy polskiej czerwonej w zakresie cech produkcji mięsa, którą w stosowanym czasie przedstawi do akceptacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a przewidywany czas wprowadzenia tej metodyki do realizacji określiła na 1 stycznia 2017 r.
Biorąc pod uwagę powyższą deklarację, należy domniemać, że PFHBiPM odpowie na postulaty hodowców zainteresowanych zmianą kierunku użytkowania bydła rasy polskiej czerwonej z typowo mlecznego na kierunek mięsno-mleczny. Jeśli PFHBiPM podejmie decyzję o rozpoczęciu prowadzenia oceny wartości użytkowej w zakresie cech produkcji mięsa, jednak nie wcześniej niż od dnia 1 stycznia 2017 r., to, jako podmiot prowadzący księgę hodowlaną dla rasy polskiej czerwonej, będzie zobowiązana do przedstawienia nowego, odpowiednio zmienionego krajowego programu hodowlanego dla tej rasy, w którym określone zostaną nowe kierunki i cele hodowlane, wskazane cechy użytkowe jakie będą
doskonalone w wyniku prowadzonej hodowli, a także określony zostanie zakres oceny wartości użytkowej i hodowlanej jaki będzie niezbędny, żeby w sposób prawidłowy można byłoby zrealizować założenia tego programu hodowlanego.

Z poważaniem,
podsekretarz stanu
Ewa Lech

Do wiadomości:

  • Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka Żurawia 22 00-515 Warszawa
  • Instytut Zootechniki-PIB Krakowska 1 32-083 Balice

Skan oryginału:
Odpowiedź MRiRW

Print Friendly, PDF & Email