google-site-verification=TBEzXN7-BgIExu2irj9j85hXLJu5QRvWB6oFyUbake8

Jaskółki są wolne i bezpieczne.

W imieniu własnym, członków związku oraz wszystkich hodowców polskich ale przede wszystkim w imieniu “jaskółek” pragniemy podziękować Głównemu Lekarzowi Weterynarii Panu dr. Bogdanowi Konopce za pochylenie się nad sprawą bytowania jaskółek w naszych gospodarstwach oraz za wyczerpujące i pozytywne wyjaśnienie sprawy.
Jaskółka, która jest symbolem nadejścia wiosny, zwiastunem pomyślności w gospodarstwie była od dobrych kilkunastu lat problemem. Według niektórych urzędników nadzorujących gospodarstwa rolne była ptakiem zakazanym doprowadzając do absurdalnych a wręcz nieludzkich zarządzeń polegających na przymusie usuwania gniazd oraz kratowania otworów okiennych aby ten ptak nie mógł przebywać w naszych budynkach inwentarskich wraz z naszymi zwierzętami, głównie bydłem.
Nasze starania o zmianę interpretacji przepisów rozpoczęły się oficjalnie w 2015 roku kiedy to eksportowaliśmy żywe sztuki krowy Polskiej Czerwonej do Danii. Jednym z wymogów transakcji było przebadanie krów w kierunku na nosicielstwo bakterii Salmonella. Pomimo, iż w oborze było około 100 gniazd jaskółczych nie stwierdzono na przebadanych sztukach wspomnianej bakterii. To dało nam asumpt i wiarę aby przekonać ludzi decydujących o losie jaskółek, że nie są one zagrożeniem. Problem ten w ciągu ostatnich 5 lat poruszaliśmy podczas wielu spotkań na różnych szczeblach i różnych gremiach.

Jesteśmy szczęśliwi, iż obecnie urzędujący Główny Lekarz Weterynarii Pan dr Bogdan Konopka skutecznie rozwiązał problem.
Serdecznie Panu dziękujemy. Dla nas od dzisiaj jest Pan prawdziwym ambasadorem i obrońcą jaskółek a pańskie nazwisko niech zawsze kojarzy się pozytywnie w pryzmacie tego pięknego ptaka.

Print Friendly, PDF & Email